Bez wątpienia Morza Czerwone stanowi jedno z najlepszych miejsc na świecie, w którym można uprawiać nurkowanie. Wspaniałe warunki klimatyczne, przejrzystość wody oraz niesamowite rafy koralowe sprawiają, że jest to wymarzone miejsce na wypoczynek, a przy tym nie trzeba rezygnować z wakacji all inclusive.

Rafa koralowa

Rafa koralowa

Morze Czerwone wraz z egipskim wybrzeżem stanowią idealne miejsce na wakacje dla całej rodziny, a fani nurkowania będą tutaj wręcz wniebowzięci. Znakomite warunki do nurkowania, liczne bazy oraz szkoły nurkowania dają każdemu możliwość zanurkowania w głębiny pełne setek wielobarwnych ryb, znakomitych raf koralowych. Ponadto obok nurkowania można skorzystać z wielu okazji do wypoczywania na pięknych plażach, zwiedzaniu okolicznych zabytków i atrakcji turystycznych lub skorzystania z licznych wycieczek fakultatywnych.

Oto kilka najważniejszych miejsc, do których warto udać się na nurkowanie w egipskiej części Morza Czerwonego.

Gdzie najlepiej wybrać się na nurkowanie w Egipcie?

  • Sharm El Sheihk – położony na półwyspie Synaj, jest jednym z najpopularniejszych w Egipcie kurortów turystycznych z ogromnym zapleczem do nurkowania. Rafy koralowe w okolicy Sharm el Sheik są jednymi z najlepszych w Egipcie. Na miejscu warto skorzystać z najpopularniejszych miejsc nurkowych / raf koralowych, takich jak Jackson Reef, Thomas Reef, Gordon Reef, miejsca wokół wyspy Tiran, Shark i Yolanda Reef, Shark Observatory, Jackfish Alley na terenie parku Ras Mohammed, czy Ras Bob, Ras Nasrani, ras Umm Sid, Temple, Far Garden, Paradise. Ponadto koniecznie warto zanurkować na wraku Thistlegorm z ładownią wypełnioną sprzętem militarnym.
  • Dahab – to mała miejscowość położona około 90km na północny-wschód od Sharm El Sheikh. Nazywana jest często „mekką nurków”, ze względu na wspaniałe miejsca do nurkowania, jakimi są Blue Hole i Canyon. Ponadto warto zanurkować między innymi na Lighthouse, Dahab Bay Islands, 7 Pinnacles, Three Pools.
  • Hurghada – stanowi idealne miejsce dla początkujących adeptów nurkowania. Liczne szkoły wraz z instruktorami, niskie ceny, profesjonalna obsługa oraz ciekawe miejsca sprawiają, że łatwo można pokochać nurkowanie. Znajduje się tu kilka ciekawych miejsc, jak choćby Shab El Erg, Gota Abu Ramada (aquarium), small Giftun, wrak El Minya.
  • Safaga – znajduje się ok. 60 kilometrów od Hurghady, a oferuje o wiele piękniejsze i mniej eksploatowane rafy koralowe, a także cechuje się mniejszą ilością turystów. Do najpiękniejszych miejsc do nurkowania zaliczyć można: panoramę Reef, wrak Salem Express, Sharm el-Naga, Ras Abu soma, Tobia Hamra.
  • Marsa Alam – miejscowość położona na południowym wybrzeżu Morza Czerwonego, w której okolicznych wodach można natrafić na o wiele więcej zwierząt morskich niż na północy Egiptu, jak choćby delfiny, rekiny, manty, długonie, żółwie. Najpopularniejsze miejsca do nurkowania w tym regionie to: Elphistone, Dolphin House (Sha’ab Samadai), Abu Dabbab.
  • Hamata – położona niedaleko granicy z Sudanem, to jedno z najmniej znanych miejsc dla miłośników nurkowania w Egipcie. Można tu spotkać najwięcej dużych zwierząt morskich, setki różnokolorowych ryb, a także delfiny i rekiny. Najpopularniejsze miejsca to: dolphin reef (Sha’ab Satayah), wrak Abu Galauwa, Sha’ab Claudio, Ras Maksur.
  • Safari nurkowe – kilkudniowy (3-7 dni) rejs na pokładzie specjalnie przystosowanej łodzi nurkowej, pozwala poznać najlepsze rafy koralowe, oddalone od masowej turystyki, a przez to prawie nietknięte, pełne zwierząt, które trudno spotkać w innych częściach Egiptu. Najciekawszymi rafami na jakich można nurkować podczas safari nurkowego w Egipcie są Brothers Islands, Daedalus reef, Fury Shoals.

Egipt to światowa czołówka miejsc nurkowych nie tylko dla zaawansowanych nurków, ale jest to jedno z najlepszych miejsc do rozpoczęcia przygody z nurkowaniem. Mimo niskich cen, obsługa jest tu w pełni profesjonalna i bez problemu można tu ukończyć kursy nurkowe zakończone certyfikatem międzynarodowych federacji nurkowych PADI, SSI, CMAS. Język polski także nie stanowi problemu, ponieważ w Egipcie znajdziemy wiele szkół nurkowych prowadzonych przez polskich instruktorów.

Kiedy najlepiej jechać na nurkowanie w Morzu Czerwonym?

Na wakacje nad egipskim Morzem Czerwonym można wybierać się praktycznie przez cały rok. Najniższą temperaturę wody notuje się w styczniu i lutym i wynosi ona 20-21 st, natomiast najcieplej jest w okresie od lipca do września, kiedy to temperatura wody może wynosić ponad 28st. Siła prądów różni się w zależności od miejsca nurkowania. Widoczność pod wodą jest tu znakomita przez cały rok i wacha się od 20-30 do nawet 60 m.
W zależności od pory roku zmienia się także występowanie zwierząt morskich. I tak manty i rekiny młoty najłatwiej zaobserwować od maja do sierpnia, a żarłacza białopłetwego od października do grudnia.

Morze Czerwone z wylotem z Niemiec czy z Polski?

Egipt jest dużo tańszy z wylotami z Polski. Jedynym wyjątkiem jest długi weekend majowy, ferie i święta wolne od pracy w Polsce, a podczas których Niemcy pracują. Ponadto do Egiptu z Berlina lub innych niemieckich lotnisk można się wybrać na niestandardową ilość dni (5, 9, 11 dni).