Minorka to jedna z wysp archipelagu Balearów. W przeciwieństwie do bardziej znanej Majorki i Ibizy, Minorka nie stanowi już punktu wycieczkowego imprezowiczów z całego świata. Jest to spokojna wyspa, o pięknych i czystych plażach, która idealnie nadaje się na ciche wakacje all inclusive.

Minorka Zatoka Macarelleta

Minorka Zatoka Macarelleta

Przed wyjazdem na Minorkę, warto wiedzieć, że aż ¾ powierzchni wyspy stanowi rezerwat biosfery UNESCO. Dzięki temu nie jest ona tak mocno rozbudowana pod względem zaplecza turystycznego, a i samych turystów jest na niej zdecydowanie mniej niż na ościennych wyspach. Na Minorce nie spotka się raczej długich i szerokich plaż. Znajdują się za to na niej setki pięknych zatoczek z małymi plażami, do których często dostęp jest mocno ograniczony od strony lądu, dzięki czemu można znaleźć dla siebie miejsce z turkusową wodą i czystym, drobnym piaskiem.

Na Minorce można zobaczyć wiele interesujących miejsc zarówno pod względem walorów przyrodniczych, jak i historycznych oraz kulturalnych.

Co warto zobaczyć na Minorce:

  • Son Bou – najdłuższa      plaża na Minorce o długości około 4 kilometrów. Nie      bywa zatłoczona i każdy ma na niej okazję znaleźć ustronne miejsce.
  • Fort de Marlborough – dawny      brytyjski fort z XVIII wieku, który w większości został wydrążony w skale.
  • La Mola – twierdza      wybudowana przez Izabelę II. Mieści się tam interesujące muzeum      wojskowości i samej fortecy.
  • Cova d’en Xoroi – nietypowa      dyskoteka, zbudowana wewnątrz jaskini nad brzegiem morza.
  • Binibeca – niewielkie      urokliwe miasteczko będące projektem katalońskiego architekta Antonio      Sintesa.
  • El Toro – najwyższe      wzniesienie o wysokości 358       m n.p.m, z którego rozpościera się wspaniały widok      na panoramę wyspy.
  • Maó – największy naturalny port na      Morzu Śródziemnym. Według przekazów historycznych, to w tym miasteczku      wynaleziono majonez.
  • Megality – pochodząc z      okresu przed naszą erą skalne formacje, które prawdopodobnie służyły jako      punkty modlitewne. Na całej wyspie są ich setki.

Minorka to miejsce, w którym można zaznać ciszy i spokoju, postawić na aktywny wypoczynek, sporty wodne, zwiedzanie najważniejszych zabytków. Ponadto na wyspie można spróbować wielu wyśmienitych lokalnych potraw, zwłaszcza sery oraz specjalnego dżinu z winogron. Z pewnością można w tym miejscu znakomicie wypocząć i zapomnieć o troskach codziennych dni.

Kiedy najlepiej jechać na Minorkę:

Na wakacje na Minorce, tak jak i na pozostałe wyspy Balearów, najlepiej wybrać się w okresie od końca maja do początku października, dzięki czemu bez przeszkód będzie można cieszyć się słoneczną pogodą z temperaturami 25-30 stopni i krystalicznie czystą wodą w ciepłym morzu. Późną jesienią i zimą, woda w morzu jest zbyt zimna do kąpieli, a temperatury są w przedziale 5-15 stopni.

Minorka z wylotem Niemiec czy z Polski:

Najlepiej jest się zdecydować na wakacje z Niemiec, ponieważ zazwyczaj Minorka z Niemiec jest tańsza, oraz możemy wybrać dowolną ilość dni pobytu. Z wylotami z Polski ciekawe oferty na Minorkę można znaleźć raczej w ofertach last minute.