Riwiera Olimpijska to pas wybrzeża nadmorskiego Grecji o długości około 70 kilometrów. Rozciąga się z północnej strony od miejscowości Methoni po położony na południu wąwóz Tempi. Jest to sukcesywnie rozbudowywany pod względem zaplecza turystycznego region w Grecji, który jest wręcz idealny na wakacje All Inclusive wraz z całą rodziną.

 

Grecja - Ateny

Grecja – Ateny

Opisywana Riwiera Olimpijska jest miejscem, które oferuje bardzo wiele atrakcji turystycznych dla każdego turysty. Z jednej strony mogą Państwo postawić na spokojny wypoczynek nad brzegiem morza, uprawianie sportów wodnych, a z drugiej strony można wyruszyć w wyprawę na Olimp lub do któregoś z rezerwatów przyrody. To wręcz wymarzone miejsce dla turysty z każdej grupy wiekowej i o różnych upodobaniach.

Na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów rozciąga się wiele turystycznych miejscowości oraz niezwykłych miejsc, które koniecznie warto zobaczyć.

 

Gdzie najlepiej wypoczywać na Riwierze Olimpijskiej?

 • Platamonas – niewielka nadmorska miejscowość z piękną piaszczystą plażą z dogodnymi połączeniami kolejowymi. Znajduje się tu średniowieczny zamek, z którego rozpościera się widok na Olimp.
 • Nea Pori – miejscowość turystyczna znajdująca się u stóp Olimpu. Stanowi znakomitą bazę wypadową do okolicznych pieszych i rowerowych wypraw.
 • Leptokaria – jeden z najważniejszych kurortów na Riwierze Olimpijskiej znajdujący się nieopodal Olimpu. Znakomite miejsce dla osób spragnionych dobrej zabawy.
 • Litochoro – miejscowość wypoczynkowa, która stanowi znakomite miejsce do wejścia na Olimp lub korzystania z licznych sportów wodnych oraz rejsów wycieczkowych.
 • Paralia – jeden z najbardziej znanych kurortów w tym regionie z szeroką bazą turystyczną.
 • Nei Pori – nowoczesny kurort, położony nieopodal malowniczej Doliny Tempi.
 • Kokkino Nero –niewielka miejscowość znana z wód o leczniczych właściwościach.

Riwiera Olimpijska choć obecnie nie jest jeszcze oficjalnie uznana za rejon geograficzny, to jednak w turystyce już od dłuższego czasu staje się niezwykle ważnym ośrodkiem w Grecji. To miejsce, gdzie obok siebie można uprawiać dwie odmienne formy spędzania wolnego czasu, czyli wypoczynek na plaży lub wędrówki po wysokich górach oraz zwiedzanie antycznych zabytków. Z pewnością każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie.

Co warto zobaczyć na Riwierze Olimpijskiej?

 • Park Narodowy Góry Olimp – jedno z najbardziej znanych miejsc w całej Grecji.
 • Ateny – warto wybrać się na 1 dniową wycieczkę do stolicy Grecji i zobaczyć słynny Akropol
 • Meteory – niewiarygodnie położone na zboczach gór, wiszące klasztory
 • Delfy – odwiedź miejsce gdzie słynna wyrocznia delficka przepowiadała przyszłość
 • Dion – ruiny starożytnego miasta z dobrze zachowanym amfiteatrem.
 • Ano Skotinas – stara osada, położona na wysokości 750 m n.p.m., w której można podziwiać zabytkowe domy i kościoły pochodzące z XVII i XVIII wieku.
 • Katerini– nieoficjalna stolica Riwiery Olimpijskiej, w której do zobaczenia jest między innymi katedra Thia Analipsi i kościół świętej Katarzyny.
 • Korinos – miejscowość z zabytkowym klasztorem Agios Georgios oraz starożytnymi niedawno grobowcami macedońskimi.

 

Kiedy najlepiej jechać na Riwierę Olimpijską?

Najlepszym okresem na wyjazd na Riwierę Olimpijską jest okres od czerwca do połowy września. Wtedy jest najcieplej, a w lipcu i sierpniu wręcz upalnie. Zwiedzać najlepiej jednak w maju, czerwcu i we wrześniu.

 

Riwiera Olimpijska z wylotem z Niemiec, czy z Polski?

Grecja kontynentalna oraz większość bardziej popularnych wysp greckich, a tym samym także Riwiera Olimpijska, z oferty niemieckich biur podróży zazwyczaj kosztuje drożej niż z wylotem z polskich organizatorów, dlatego też polecamy raczej tańsze wyloty z Polski. Szczególnie jeśli jest to wycieczka objazdowa, gdzie dobry polski przewodnik będzie niezastąpiony.